• bilgi@okuhareketi.com
  • 0850 297 2701

Okumak, karanlığa ışık yakmaktır…

Okumak, karanlığa ışık yakmaktır…
Parolamız “Elele Verelim, Gönüllere Girelim”dir. Yardımlaşmayı, kendi gücümüzü ve imkânlarımızı başka birilerinin iyiliği için kullanmak olarak yeniden kodladık.

İnsanı insan yapan değerler uğruna yola çıkan Oku Hareketi…

Oku Hareketi, bireysel olarak yapamayacaklarımızın toplum nezdinde vicdan ve yardımlaşma duygusu ile tüm yardımsever kalpleri bir araya getirerek gönüllere girmekteyiz. Bizler bireysel olarak gücümüzden fazlasını ya da bizler gibi olup da sevgi gücüne ihtiyaç duyan kalplerin yardımları sebebiyle bizde fazla olanı, başkalarının azlarına katarak toplumsal birliğin ve kardeşliğin mirasçısı gelecek nesillere ulaştırıyoruz.

Birlikte güçlü olmak…

Hayatta, zorlukları yenmek, başarı yolunda mesafe kazanabilmek için insanların birbirlerinin güçlerine, imkânlarına ve düşüncelerine ihtiyaçları vardır. Birinin gücünün ve imkânının tükendiği yerde, diğerinin gücü ve imkânı sonuca ulaşmada yararlı olabilir. Birlik olunan yerde aşılması gereken zorluklar daha doğru ve sağlam olarak aşılacak; birlik ve beraberlik düzeni daha sağlam bir şekilde kurulacaktır.

Paylaşmak ve yardımlaşmak…

İhtiyaçların karşılıklı giderilmesi toplum bilincini güçlendirir. Aynı zamanda bu yardımlaşma ve paylaşmalar toplumdaki ekonomik ve sosyal dengesizlikleri de önler. Bu değeri öğrencilerimize kazandırmak toplumun bir parçası olduğu duygusunu verir. Bu da mutluluğun ve huzurun sadece parayla elde edilemeyeceği düşüncesini pekiştirir. Hayatın her alanında insanlar farkında olarak veya olmayarak birbirleriyle yardımlaşma halindedirler. Önemli olan çok erken yaşlarda bunun farkına vararak yardımlaşma duygusuyla olgunluğa erişmektir.

Birlikte mutlu olmak…

Hepimizin bildiği gibi ilk eğitim ailede başlar ve gelişir. Siz yardımsever kalplerle dayanışma kurarak ve işbirliği yaparak çocuklarımızın yardımlaşma bilincini kazanmalarını sağlayabiliriz. Bunun için de bazı fikirleri hayata geçirmeliyiz. Ailede çocuğa yardımlaşma ve yardımseverlik değeri kazandırmak için yapılabilecekler: Çocuklarınıza İyilik Etme Fırsatı Verin. Başkalarına iyilik yapmayı aile projesi haline getirmek ile başlayabilirsiniz. Boş bir deftere ailede herkesin o gün yaptığı bir iyilik yazılabilir.  İyilik yapmanın alışkanlık haline geldiği ailede, çocuklarınız daha yardımsever olacaktır.

Çocuklarınızın Toplumsal Yardımlaşma Hizmetine Katılmalarını Sağlayın…

Aile bireylerinin çeşitli toplumsal yardımlaşma projelerine katılarak başkalarına yardım etmesi, hem çocuklarınızın topluma karşı daha duyarlı olmasını hem de sosyal yaşantı farklılıklarını görmesini sağlayacaktır. Aile, çocuklarının; çevresinde veya okulunda planlanan sosyal dayanışma ve yardımlaşmayı amaçlayan projelere katılımını desteklemeli; mümkün olduğunca bu çalışmalara beraber katılmalıdır.

Unutmayalım ki…

Unutmayalım ki; Çocukların alacağı ilk örnek aile bireyleridir. Hepinize saygı, sevgi ve hoşgörü ile kuşatılmış günler diliyoruz.

Oku Hareketi

tr_TRTurkish